Το Μάνδαλο είναι ένα χωριό το οποίο βρίσκεται στον νομό Πέλλας. Παλαιότερα, ως το 1928, ονομαζόταν Μανδάλοβο. Η ονομασία Μάνδαλο προέρχεται από το ρήμα μανδαλώνω που σημαίνει ασφαλίζω-δένω. Η κοινότητα ιδρύθηκε στο χωριό το 1931. Η πρώτη γεωργική παραγωγή ήταν το σιτάρι και αργότερα ο καπνός.
Το 1934 ιδρύθηκε ο “Γεωργικός Συνεταιρισμός Μανδάλου” από τους κατοίκους του χωριού οι οποίοι και την πενταετία 1980 – 1985 άρχισαν την συστηματική δεντροφύτευση ροδάκινων και εγκατέλειψαν τον παραδοσιακό καπνό και το σιτάρι. Επίσης, καλλιεργούσαν βερίκοκα, ελιές και κεράσια σε λιγότερο βαθμό.
Σήμερα, έπειτα από όλα αυτά τα χρόνια, η αγροτική παραγωγή του συνεταιρισμού στηρίζεται στα ροδάκινα, νεκταρίνια και βερίκοκα προσφέροντας ποιοτικά προϊόντα από τον τόπο μας σε όλη την Πέλλα αλλά και σε περιοχές σε όλη την Ελλάδα.
![](https://strema.gr/wp-content/uploads/2023/01/59724-SYNETAIRISMOI-Agrotikos-Synetairismos-Mandaloy-Agrotikos-Synetairismos-edessa-Oporokipeytika-edessa-Froyta-edessa-frouta6.jpg)
![](https://strema.gr/wp-content/uploads/2023/01/59724-SYNETAIRISMOI-Agrotikos-Synetairismos-Mandaloy-Agrotikos-Synetairismos-edessa-Oporokipeytika-edessa-Froyta-e.jpg)
Για περισσότερες πληροφορίες:
Μάνδαλο, Πέλλα
Τ: 2381097581
Mail: asmandalou1@gmail.com
www.as-mandalou.gr